درباره

درمانگاه تخصصی تصویربرداری تشخیصی دامپزشکی پویا پرتو اولین و تنها مرکز تخصصی جهت ارائه ی خدماتی از قبیل رادیولوژی ساده و کنتراست شامل میلوگرافی، IVP، گاستروگرافی، سیستوگرافی و آنژیوگرافی، سونوگرافی، التراسونوگرافی داپلر پالسی و رنگی، اکوکاردیوگرافی، اندوسکوپی و نمونه برداری با گاید سونوگرافی دامپزشکی در جنوب کشور می باشد.
– دکتر ابوذر دهقان متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دامپزشکی، عضو هیات علمی دانشگاه با 20 سال سابقه کار ، مدیریت مرکز را به همراه کادری مجرب و حرفه ای بعهده دارند.
– استفاده از تجهیزات روز دنیا در زمینه تصویربرداری تشخیصی و ارائه گزارش های علمی و معتبر مکتوب از دیگر نقاط قوت این مجموعه می باشد.

رادیولوژی چیست؟ چه کمکی به حیوان خانگی ما می کند؟
رادیولوژی اشعه X به بخشی از بدن تابانده می شود و استخوان ها و بافت نرم در عکس رادیوگرافی مشخص می شوند. در این روش علاوه بر تشخیص بیماری های مختلف (از جمله بیماری های قلبی و برخی سرطان ها) به تسریع تشخیص و افزایش دقت در برخورد با بیماری کمک شایانی می کند. همچنین از هزینه های اضافی جلوگیری می کند.

سونوگرافی و برخی استفاده آن در دامپزشکی:
با استفاده از امواج صوتی، تصاویری از بافت های نرم بدن بدست می آید. این روش در بررسی سلامت و تعیین جنسیت جنین در انواع پرندگان، ماهی ها و سایز گونه های حیوانی نیز کاربرد دارد.

اکوکاردیوگرافی:

تستی است که در آن با استفاده از امواج صوتی، تصاویر متحرکی از قلب تهیه می شود
برای انجام اکو قلبی، نیاز به بستری وجود دارد
این روش به منظور تشخیص مشکلات قلبی یا چگونگی عملکرد قلب انجام می گیرد.
انجام اکوکاردیوگرافی در شرایط زیر ضروری است:

صداهای غیر ضروری قلب
عدم تحمل فعالیت های ورزشی
مشکلات تنفسی
کهولت سن