از فواید سونوگرافی بدانیم

از فواید سونوگرافی بدانیم
اردیبهشت 14ام, 1394 | اخبار | 3 دیدگاه

از فواید سونوگرافی بدانیم

سونوگرافی جایگاه ویژه ای در علم دامپزشکی پیدا کرده و دارای کاربردهای گسترده ای است. در ادامه به تعدادی از این موارد اشاره می شود:

بررسی رحم و ضمائم، تعیین سن بارداری و بررسی ناهنجاری های جنین، بررسی سقط جنین، بررسی دستگاه ادراری، سونوگرافی شکم و دستگاه گوارش (معده، کبد، کیسه صفرا، طحال و پانکراس)، سونوگرافی سطحی(سونو پوست، غده تیروئید، غدد بزاقی،پستان، بیضه و غدد چربی و…)، سونوگرافی چشم، بررسی رباط، تاندون و عضلات، تشخیص بیماری های عروقی و سونوگرافی قلب(اکوکاردیوگرافی).

سونوگرافی کاربردهای بسیار متنوعی در علم دامپزشکی دارد و در هر زمینه ای پیشرفت های بسیار بزرگی در زمینه تشخیص بیماری ها ایجاد کرده است. تا چند دهه قبل حیوانات های باردار تا زمانی که توله ها خود را به دنیا نیاورده بودند اطلاعی از وضعیت جنین و از حال و روز مادر در دسترس نبود و حتی زمان دقیق به دنیا آمدن توله ها هم معلوم نبود زیرا با وجود اینکه اشعه ایکس کشف شده بود و اماکن تصویربرداری داخلی به وسیله اشعه وجود داشت، به علت عوارض بسیار جدی شناخته شده این اشعه، استفاده از این روش ها برای بررسی جنین نوصیه نمی شد، در نتیجه استفاده از آنها درباره حیوانات باردار عقلانی نبود. حال آنکه امروز بررسی جنین از روزهای ابتدای تشکیل و کنترل روند رشد و نمو و تشکیل اعضا ی مختلف بدن توسط سونوگرافی دو بعدی یا سه بعدی امکان پذیر شده است

از دیگر پیشرفت هایی که توسط سونوگرافی ایجاد شد می توان به سونوگرافی از عروق خونی و قلب که دائما در حال حرکت هستند، اشاره کرد.

 

به سونوگرافی از عروق خونی، سونوگرافی داپلر می گویند که از نظر ساختاری بسیار پیشرفته تر از سونوگرافی معمولی است و سال ها پس از سونوگرافی معمولی معرفی شد و امکان تصویربرداری از عروق مختلف بدن و بررسی ضایعات عروقی و خون ریزی های درونی و…را ایجاد می کند و کمک شایانی به علم دامپزشکی کرده است.

به سونوگرافی از اندام در حال حرکت قلب اکو گفته می شود که امروزه اولین روش تشخیصی مشکلات قلبی است. سونوگرافی علاوه بر کاربردهای تشخیصی در درمان بسیاری از موارد کمک کنده است. از جمله روش های درمانی سونوگرافی می توان به سونوتراپی (گرم کردن موضعی ناحیه ای از بدن)، بیوپسی از ضایعه در نواحی مختلف، تخلیه کیست، سوزاندن تومورها و لیزر درمانی اشاره کرد.

3 دیدگاه

 1. John Doe - 1392-03-20

  Curabitur sollicitudin ligula ipsum, nec luctus massa. In non ipsum eros, nec mollis orci.

  • Eric Doe - 1392-03-20

   Duis eu leo est, id dignissim enim. Vestibulum turpis ante, consequat id interdum sit amet

 2. Julia Doe - 1392-03-20

  Pellentesque placerat http:\/\/pooyaparto.coma at quam semper vitae ullamcorper eros lacinia. Suspendisse ornare sem id est.